30 maj 2017

XV Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”

Dnia 30 maja 2017 r. w Izbie Pamięci Armii Krajowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”.

Zaproszeni goście i uczestnicy konkursu minutą ciszy uczcili pamięć Pana Adama Popiela – Żołnierza Armii Krajowej, który zmarł na początku roku. Pan Adam Popiel był z nami od pierwszego konkursu, przeprowadzał lekcje dla uczniów gimnazjum, oprowadzał nas po wystawie „Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem” w Muzeum w Gliwicach, którą zainicjował i wniósł znaczący wkład w jej powstanie. Na IV konkursie wygłosił gawędę o tworzeniu Armii Krajowej, a rok temu podpisał ofiarowany szkole wybór poezji Zbigniewa Kabaty, który stanie się częścią biblioteczki Izby Pamięci.

Konkurs objęli honorowymi patronatami: Prezydent Miasta Gliwice – Pan Zygmunt Frankiewicz i Dyrektor Delegatury w Gliwicach – Pan Jacek Tarkota.

Wzięło w nim udział dwanaścioro recytatorów z sześciu gimnazjów powiatu gliwickiego:

• Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi,
  • Miejskiego Gimnazjum nr 3 w ZS nr 1 w Knurowie,
  • Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach,
  • Gimnazjum nr 8 w ZSO nr 2 w Gliwicach,
  • Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 i Gimnazjum Sportowego z naszego zespołu.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:

• Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice – Pani Maria Kulig-Gedliczka, Pani Zofia Rus, Pan Leszek Gruszczyński,
  • Dyrektor Delegatury w Gliwicach – Pan Jacek Tarkota,
  • Przedstawiciel Wydziału Edukacji UM w Gliwicach – Pani Laura Pluta,
  • Kierownik Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach – Pani Brygida Karwacka,
  • Wicedyrektor ZSO nr 5 im. AK w Gliwicach – Pan Krzysztof Mączyński.

Konferansjerkę prowadziła uczennica klasy I „A”  naszego liceum – Natalia Zawadzka.

Recytatorzy prezentowali teksty polskich poetów czasów wojny i okupacji.

Komisja konkursowa w składzie:

• Bartosz Łapszyński – Przedstawiciel Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” – filii Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych jako przewodniczący,
  • Renata Cichecka – doradca metodyczny języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach, polonistka ZSO nr 14 w Gliwicach,
  • Antonina Dziuban – polonistka ZSO nr 11 w Gliwicach,
  • Wiesława Kowal – polonistka Miejskiego Gimnazjum nr 3 w ZS nr 1 w Knurowie,

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

• Julia Hemmerling, Miejskie Gimnazjum nr 3 w ZS nr 1 w Knurowie

• Zofia Chołuj, Miejskie Gimnazjum nr 3 w ZS nr 1 w Knurowie

• Kamila Adamik, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi

wyróżnienia

• Alicja Bujara, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi
  • Wiktoria Mondel, Gimnazjum nr 8 w ZSO nr 2 w Gliwicach

Tytuł Recytatora Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

• Wiktoria Mondel, Gimnazjum nr 8 w ZSO nr 2 w Gliwicach

Laureatów i wyróżnionych recytatorów do konkursu przygotowały: p. Wiesława Kowal, p. Izabella Małkiewicz, p. Iwona Milczyńska.

Organizatorzy konkursu:
mgr Małgorzata Kupisz